Prof. Dr. Fuat SEZGİN Halk Kütüphanesi / Prof. Dr. Aziz SANCAR Çocuk ve Oyuncak Kütüphanesi

Kayapınar belediye Başkan vekili Ünal Koç Eğitim Dostu Kayapınar Belediyesi olarak; Prof. Dr. Fuat SEZGİN Halk Kütüphanesi ile Prof. Dr. Aziz SANCAR Çocuk ve Oyuncak Kütüphanesini 20 Milyon 615 Bin TL yatırım tutarıyla,  Türkiyemizin ve Diyarbakırımızın “en güzel, en modern, en zengin ve en büyük”  kütüphanesini vatandaşlarımızın hizmetine açtık. 

Eğitime, Bilgiye, Bilime, Çocuğa, İnsana Dost Kayapınar Belediyesi  olarak proje kapsamında Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Diyarbakıra kazandırdık.

10 bin metrekare kapalı alana sahip olan kütüphanede 1 milyon kitap bulunduğunu dile getirdi.

İspanya’nın Barselona kentinde yapılan ve dünyanın en geniş kapsamlı mimari ödüllerinden birisi olan, ‘World Architecture Festival Awards’ta dereceye giren projelerde,  Kayapınar Belediyesi tarafından yapılan Diyarbakır’ın mimarisine ve kent kimliğine uygun hazırlanan  Prof. Dr. Aziz Sancar Halk Kütüphanesi  Projesi, dünyanın en geniş kapsamlı mimari ödüllerinden birisi olan, ‘World Architecture Festival Awards’ta kendi dalında 3’üncülük ödülü aldı.Kütüphanesi projesinin tasarımında Sur içi bölgesinin sokak-avlu ilişkisi ve dam kullanımından türeyen kademeli yapısından esinlenildi. Tasarımdaki avlu, kütüphanelerin ortak bir etkinlik alanı olarak kullanıldığı gibi iki ana girişi birbirine bağlayan bir aks görevi de görüyor. Yapıda kullanılan bir diğer malzeme ise, Diyarbakır geleneksel mimarisinde sıklıkla kullanılan doğal taş; kullanımının yaygın olması ve kaynağa yakınlığı gibi nedenlerden dolayı tasarımın ana materyallerinden birisi olarak ele alınmıştır. Buna bağlı olarak ana kütlelerde ağırlıklı olarak doğal taş tercih edilirken cepheyi saran kabukta korten malzeme tercih edilmiştir.