“Diyarbakır astronotu” yaşamını yitirdi

Türkiye uzaya adım atmaya hazırlanırken Diyarbakırdan kahreden bir haber geldi. Astronomiye olan merakıyla 27 yıl boyunca teleskobu ile yaptığı gözlemleri Tübitak Ulusal Gözlem Evi ve Nasa ile paylaşıp, teşekkür mektubu alan Abdulkadir Topkaç kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Diyarbakırın Sur ilçesinde uzun yıllar fırıncılık yapan ve astronomiye olan merakıyla İstanbul’a giderek, Sovyetler Birliğinden kalma teleskobu satın alan Abdulkadir Topkaç, 27 sene boyunca yaptığı gözlemleri Tübitak Ulusal Gözlem Evi ve Nasa ile paylaştı.

Nasadan teşekkür mektubu da alan ilkokul mezunu Topkaçın teleskobu, Sur ilçesindeki hendek barikat operasyonlarında tahrip oldu. Topkaç’a sosyal medyada başlatılan kampanya ile yeni teleskop alındı.

Yeni teleskobuyla gözlemlerine devam eden Abdulkadir Topkaç, bir süre önce kansere yakalandı. Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören Topkaç, dün yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Topkaçın ölüm haberi, kentte büyük üzüntüyle karşılandı.

NASA'dan teşekkür mektubu alan 'Diyarbakır'ın astronomu' yaşamını yitirdi